שירה חסיד

תלמידה של היוגה, וצועדת בדרך הבודהיסטית ב-15 שנים האחרונות. מורה מוסמכת להאתה, ויניאסה ואשטנגה יוגה, ומטפלת מוסמכת ליוגה תרפיה מטעם התכנית התלת שנתית של "יוגה גוף תבונה" המוכרת ב-IAYT. כיום מטפלת באנשים המצויים במצבי גופנפש מורכבים (בעיות אורטופדיות, מחלות אוטואימיוניות ונוירולוגיות, פוסט טראומה, דיכאון וחרדה ועוד), מורה למדיטציה בודהיסטית, ומרצה על הפילוסופיה של היוגה והבודהה-דהרמה במסגרות שונות. הטיפול נעשה באמצעות כלים מעולם היוגה והבודהיזם. כמו כן חוקרת את כתבי היוגה והבודהה, בעלת תארים מאוניברסיטת תל אביב, ובמהלך לימודי חוויה סומאטית לטיפול בטראומה. כעת מטפלת ומלמדת בתל אביב ובכפרים ערביים.

ארבע איכויות הלב

שישי 12:00-14:00 במוזיאון

הרצאת פילוסופיה אינטראקטיבית בנושא ארבע איכויות הלב. "בהירות תודעתית מושגת באמצעות טיפוח של ידידות כלפי הנהנים, חמלה כלפי הסובלים, שמחה בשמחתם כלפי בעלי המעלות, ושוויון נפש אל מול חסרי המעלות". ( 1.33, יוגה סוטרה, פטנג'לי). ביוגה סוטרה, שהוא ספרון מתומצת של הוראות הפעלה לכדי הגעת התודעה למצב של "יוגה" ישנן 196 סוטרות לערך. כל הסוטרות בספרון זה, מעניקות נקודות משען ופרקטיקות על מנת להפנות את המבט פנימה, ולהתנתק מהעולם. סוטרה 1.33, המציגה בפנינו את איכויות הלב, הינה הסוטרה היחידה, שמייצגת את חילוף החומרים שלנו עם העולם החיצוני. למעשה, היא הסוטרה היחידה שמהווה כמו מפתח לתרגול יוגה במערכות יחסים עם שאר היצורים הברואים. לימוד וטיפוח ארבע איכויות הלב- ידידות Metta, Karuna חמלה, Mudita שמחה/פרגון, Upekshnam השתוות הנפש, הוא המפתח לביסוס תרגול יוגה במבעה ההתנהגותית חברתית. בהרצאה נלמד (קצת) על מהות כל אחת מאיכויות אלו, וכיצד לטפח אותן בתוכנו, ולייבא אותן למצבי חיים מורכבים, למען נטיב עם עצמנו ועם הסובבים לנו.

יוגה נידרה – מנוחה עמוקה

יום שבת 14:00-16:00 במתחם ברהמן

נידרה בסנסקריט= שינה. יוגה נידרה= שינה יוגית . योग निद्रा יוגה נידרה היא סוג של מדיטציה מודרכת הידועה גם בשם "שינה יוגית" או "הרפיה ללא מאמץ". התרגול נעשה בשכיבה, בתנוחת שוואסנה על מנת לאפשר לגוף להרפות ולתודעה למצוא שקט. התרגול מבקש את תשומת הלב שלנו פנימה, ואנחנו לומדים לגלוש בין מצבי ערות ושינה, שבהם הגוף שלנו מוצא את מצב שיווי המשקל הטבעי שלו (הומאוסטזיס) – הנשימה מתאזנת והופכת לשקטה, והיבטים לא מודעים ומודעים של הנפש חושפים את עצמם, לכדי מודעות עמוקה ומאושרת.

בזמן ההנחיה, אנו יכולים להפנות את תשומת הלב שלנו בקלות וללא מאמץ לעצם טבעם של המודעות והתודעה, וכך אולי לקבל הצצה לטבע של הדברים, לטבע של היותנו. מחקרים מראים, כי תרגול יוגה נידרה, מעלה את הטון הפרה סימפטטי, ומאפשר ריפוי עמוק למצבי גופנפש מורכבים כגון כאבים, מחלות אוטואימיוניות, דיכאון וחרדה ועוד. נוסף על כך, התרגול מאפשר ל"שריר המודעות" להתחזק, חיבור לרבדים הלא מודעים שלנו, ואף שיפור ביכולתנו הקוגניטיביות. במצב הנינוח אליו אנו מגיעים באמצעות התרגול, אנו כמו מקבלים מסר ממערכת העצבים, כי אנו רשאים לקלף את המגננות שיצרנו, לכדי קבלה עצמית וסביבתית.תרגול יוגה נידרה מביא את התודעה למצבה הרביעי על פי מסורת היוגה, מצב שאינו שינה, אינו חלימה, ואינו ערות, אלא אם מצב הקרוי "טוריה". זהו מצב תודעה של שלוה ואושר, מצב של התעוררות לטבעך האמיתי. ניתן לפגוש בתרגול חומרים שצפים מתת ההכרה לעבר המודעות באופן שווה נפש, ושקט

בתרגול אלמנטים של מדיטציה, ויזואליזציה, והרפיה והוא מתאים לכולם, אין צורך בניסיון קודם.

מורים ומנחים נוספים