ערן מגון

טיפוסי הגוף-נפש ברפואת האיורוודה

הרצאת מבוא על האיורוודה, עם דגש על תיאור טיפוסי האדם העיקריים, תכונותיהם, התזונה ואורחות החיים המתאימים להם.

הטיפול האיורוודי מותאם לא רק לבעיה או למחלה אלא גם לטיפוס, לאבחון "הטבע המולד" של המטופל, ולחוסר האיזון  בטבע המולד. כל המלצה שתקבל באיורוודה לוקחת בחשבון את אבחון הטיפוס ואת חוסר האיזון של הטיפוס.

טיפוס ואטה (הטיפוס התנועתי): רזה וקל משקל, מהיר תנועה, מתלהב מהר, אך שוכח מהר, מקרין אי שקט, נטייה למתח, חרדות, כאבי ראש, נדודי שינה, עצירות, עור יבש, תחושות קור בכפות ידיים ורגליים.

טיפוס פיטה (הטיפוס האנרגטי): פעיל מאוד, פרפקציוניסט, אחראי, כועס מהר, שונא חום, טיפוס של חורף, בעל תאבון חזק וחייב לאכול בזמן, נטיה לצרבות, בעל עור רגיש.

טיפוס קאפה: מבנה גוף כבד, נטייה למבנה אתלטי, נמשך לפעילות פיזית מסיבית  אינו מתרגש בקלות, סבלני ושקט, בעל זיכרון מצוין, נטייה לליחה.

איטי/רגוע/ין | Slow/calm/yin

יום שישי, 16:-17:45, במתחם המוזיאון

 

תרופות סבתא וצמחי מרפא באיורוודה

היכרות עם תרופות סבתא באיורוודה, שניתן להכין בכל בית לטיפול ועזרה ראשונה לבעיות נפוצות. כמו כן הכרת הרפואה ההודית המסורתית, ועם מספר צמחים הודים חשובים.

במסורת ההודית נעשה שימוש רב בתבלינים ומזונות שנפוצים בבית כתרופות שימושיות, זמינות ויעילות! 

בעבר הם קראו לזה “Grandma’s pouch" (הכיס של הסבתא). בספרי האיורוודה ענף זה כלול בתוך מדע הפרמקולוגיה ורוקחות הצמחים, ונקרא “תרופות בית” – "Home remedies". בארץ אנחנו מכירים את השם "תרופות סבתא", ובמערב נפוץ השם תרופות מטבח "Kitchen medicine". נלמד על שימושים יעילים להקלה ולריפוי בכורכום, כמון, ג'ינג'ר, דבש, קינמון, ציפורן ועוד. נלמד על טיפולים לדלקות גרון, שיעול, נזלת, צרבות, גזים, עייפות, מתח, כאבי מפרקים ועוד. בנוסף נכיר גם מספר צמחים איורוודיים ידועים וחשובים שניתן להשיג בארץ, כיצד להשתמש בהם וכיצד הם יתרמו לבריאותנו. יינתן מקום לשאלות ספציפיות של המשתתפים.

יום שבת, 14:00-15:45, במתחם המוזיאון

ד"ר ערן מגון

רופא, חלוץ רפואת האיורוודה בישראל, מטפל ומלמד איורוודה כ-30 שנה

www.ayurveda-center.co.il

facebook:  https://www.facebook.com/Dr.MagonAyurveda?fref=ts